Kompozisyon ve Etki

10 Temmuz 2019Bloglar

Sonuçta beynimizde buna karar veren bir mekanizma olmalı. Eğer bu mekanizmayı biraz daha iyi anlayabilirsek fotoğraftaki elemanları kareye ona göre yerleştirirsek daha çok güzel fotoğraf oluşturma şansımız artabilir.
Önemli bir kural; Yaklaşabildiğin kadar yaklaş…
Konuyu ne kadar iyi vurgularsanız, vermek istediğiniz mesajı o kadar kolay verebilirsiniz. Bunu yapmanın pek çok yolu olabilir ama en kolayı konuya olabildiğince yakınlaşıp arka plandaki her şeyi yok etmek.
Diyelim ki bir çiçeğin fotoğrafını çekmek istiyorsunuz arka plandaki sandalye, ya da çiçeğin saksısı hatta yeşil yapraklar bu karede olmalı mı? İzleyiciye vermek istediğiniz mesaj ne? Neye dikkat çekmek istiyorsunuz? Ya da çiçeğin kendisi mi? Bir dahaki sefer bir çiçek fotoğrafı çekerken tripot’unuzu kurun (ya da kamerayı kitap yığını gibi bir şey üzerine sabitleyin) ve çiçeğe yaklaşabildiğiniz kadar yaklaşın ta ki bütün kareyi çiçekle doldurana kadar (fotoğrafçılıkta buna kareyi doldurmak denir).
Bu fotoğrafı gösterdiğinizde neyin ilgi çekmesini istiyorsanız bu son karede o çokça bulunsun. Çiçeğin saksısı ya da yeşil yaprakları ne oranda olmalı ama her halükarda çiçeğin kendisi focus’ta olmalı. Arka plandaki sandalye ve diğer dikkat dağıtan şeyleri tamamen karenin dışında bırakın.